četvrtak, 8. prosinca 2011.

Paris Express

Francuska komedija o kuriru koji mora odraditi važnu dostavu ako ne želi izgubiti svoju voljenu curu. Sam na svojem skuteru krši svaki zakon vožnje kako bi na vrijeme isporučio ekspresne dostave kurirske službe za koju radi. Međutim, koliko god se trudio nikad ne dobije bonus od šefa, nikad ne prestigne svoje kolege i baš nikad ne uspije proći pored svog oca policajca koji ga ulovi svaki put kada ga vidi na ulicama.

Sve što Sam ima je djevojka Nadia, a i ona bi ga mogla ostaviti ako se ne pojavi na vjenčanju njezine sestre. Problem je u tome što Sam mora odraditi još jednu dostavu, a dan mu je upravo krenuo od lošeg na gore. Otkačena filmovizija sa pomalo neobičnim smislom za humor!

Naslov originala: Coursier / Paris Express Žanr: akcija, avantura, komedija Trajanje: 90' Godina izdanja: 2010. Zemlja: Francuska Izdavač/Distributer: EuropaCorp./Blitz Linkovi:

Uloge: Michaël Youn, Géraldine Nakache, Jimmy Jean-Louis Režija: Hervé Renoh Scenario: Hervé Renoh, Romain Lévy Producent/i: Hugo Bergson-Vuillaume, Pierre-Ange Le Pogam

Ministarstvo gospodarstva

Ministarstvo gospodarstva tek je sada, točnije 13. listopada ove godine zatražilo raskid Ugovora o kreditu te naložilo Hrvatskoj poštanskoj banci da započne proces prisilne naplate cjelokupnog iznosa kredita. Zašto?

Pa zato jer su utvrdili da ni Vlajčević, ni Crlenjak a ni Pavić do dana današnjeg nemaju ni konja ni pastuha, a ni kobiljeg mlijeka. Kako bi to shvatili, Ministarstvu gospodarstva trebalo je gotovo tri i pol godine. Naime, projekt je trebao biti realiziran do kolovoza 2009. godine.

Index je nedavno objavio ugovor o dugoročnom kreditu iz kolovoza 2008. godine koji je zaključen između državnog Fonda za razvoj i zapošljavanje te Eko Grad d.o.o. Vukovar kao korisnika kredita, kao i Vilinskih poljana kao sudužnika. Ugovor je vrijedan 14 milijuna kuna, a bio je strogo namjenski za "uzgoj konja i proizvodnju kobiljeg mlijeka". Direktor Eko Grada je Antun Crlenjak, prvi čovjek Kamenskog, ali i sporne tvrtke Dalta

Iz financijskih izvještaja za 2009., kao i za 2010. godinu nije bilo razvidno gdje je novac utrošen, a istraživanjem smo utvrdili kako sporna tvrtka nema farmu ni konja ni kobila. Ne samo to. Kao zalog za osiguranje tog kredita naveden je sportsko-rekreacijski centar za jahanje u vlasništvu Vilinskih poljana u vrijednosti od 9 milijuna kuna, No, ni taj centar ne postoji do danas.

Među obrazloženjima raskida ugovora navodi se kako tvrtke nikada nisu dale MInistarstvu potrebnu dokumentaciju za zalog na opremi i stoci. Valja naglasiti kako je HPB obavijestio još u siječnju prošle godine kako im sporne tvrtke nikad nisu dostavile potrebnu dokumentciju.

Cjelokupni kredit trebao je biti realiziran do kolovoza 2009. godine, no to se nije dogodilo, a novac je uzet. Tek nedavno, po izbijanju afere "zaključavajući" ured Ministarstva, Đuro Popijač odlučio je očistiti svoje ministarstvo od odgovornosti.

Kostelić je dočekao svoju najjaču disciplinu

Kostelić je dočekao svoju najjaču disciplinu i vratio se pobjedničkim navikama. Devetnaesta mu je to pobjeda u karijeri u Svjetskom kupu i 44. plasman na postolje. Skočio je na taj način na deveto mjesto u ukupnom poretku i, dakako, preuzeo vodstvo u redoslijedu slalomaša budući da je ovo bila prva ovosezonska utrka u toj disciplini.

Kostelić je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto s Talijanom Cristianom Devilleom, a za vodećim je Austrijancem Marcelom Hirscherom zaostajao 14 stotinki. No, drugu je vožnju odradio besprijekorno i na kraju slavio s 14 stotinki prednosti pred Devilleom kojem je to prvo postolje u Svjetskom kupu u karijeri. Hirscher je na kraju zauzeo treće mjesto s 48 stotinki zaostatka. Njemu su dani u Beaver Creeku donijeli puno uspjeha budući da je u dva veleslaloma osvojio jedno prvo i jedno drugo mjesto. Četvrto je mjesto u večerašnjem slalomu pripalo Amerikancu Nolanu Kasperu, a krug petorice najboljih je zatvorio Slovenac Mitja Valenčič.

Nije bilo loša staza, dapače, usprkos stoga što ljudi iz FIS-a preferiraju led: Ali ovaj snijeg je malo drugačiji od europskog. Skija ne reagira kako želiš i treba imati dosta osjećaja. Ova staza mi je puno puta slomila srce i ovo je sada poravnanje računa. Vratio sam joj sve dvostruko, rekao je Ivica nakon utrke.



Prvu vožnju Kostelić je završio sa 14 stotinki zaostatka za prvim Marcelom Hirscherom i drugo mjesto je podijelio s talijanskim skijašem Cristianom Devilleom. Kostelić je krenuo sa startnim brojem 5 i stigao na cilj za 54:64 sekunde, koliko je trebalo i Talijanu, dok je Austrijanac Hirscher bio 0,14 sekundi brži. Kostelić je odlično odradio svoju vožnju i ušao u cilj prvi s 52 stotinke prednosti pred dotad vodećim Šveđaninom Andreom Myhrerom. U nastavku je ipak pao na drugo mjesto budući da je Austrijanac Marcel Hirscher bio 14 stotinki brži. Identično vrijeme kao Kostelić ostvario je, pak, Talijan Christian Deville.

Svjetski kup skijaša, slalom u Beaver Creeku:
1 KOSTELIC Ivica CRO 1356
2 CUCHE Didier SUI 956
3 JANKA Carlo SUI 793
4 SVINDAL Aksel Lund NOR 789
5 WALCHHOFER Michael AUT 727
6 ZURBRIGGEN Silvan SUI 723
7 BAUMANN Romed AUT 703
8 INNERHOFER Christof ITA 644
9 LIGETY Ted USA 610
10 KROELL Klaus AUT 579

Potraga za novim trenerom

Potraga za novim trenerom krenula je s posljednjim sučevim zviždukom, a ubrzo su se iskristalizirali najizgledniji kandidati, i to oni isti koji se spominju (i vraćaju) već godinama. Jedan od neuništivih je i Ćiro Blažević, jedini trener koji je s Dinamom osvojio čak pet trofeja. Posljednji put na maksimirskoj klupi sjedio je 2003. kada je osvojio naslov prvaka, a trenutno je u Iranu, gdje se vratio 10 godina nakon što je otišao s kormila tamošnje reprezentacije. Trener je Mes Kermana, momčadi koju je izvukao iz zone ispadanja, ali koja je još uvijek udaljena samo dva boda.

Jako me obradovalo što sam čuo da velik postotak javnosti želi moj povratak. Narod mi je uvijek bio najvažniji. Ne moram biti trener Dinama, ali ovo mi je velika satisfakcija i zahvaljujem se svima koji me podržavaju. O mogućnosti suradnje sa svojim kumom Mamićem ipak nije želio detaljnije govoriti. Bivšem izborniku Hrvatske, s kojom je osvojio broncu na SP-u 1998., problem predstavlja jednogodišnji ugovor kojeg ima s iranskim klubom.

Imao sam privilegiju da pratim utakmicu. Dinamo je u prvom poluvremenu pokazao da se može ravnopravno nositi s Lyonom. Zabili su gol i bio sam vrlo optimistički raspoložen. Zadivio me način na koji je mladi Kovačić zabio gol. Ono što je Beqiraj napravio nije uspjelo niti jednom igraču Lyona. Famozan je bio podvig Beqiraja kada se prošetao kroz dvojicu igrača, dva puta pucao, a golman obranio dva udarca unutar šesnaesterca prije nego je Kovačić pospremio odbijanac u mrežu.

Kada imaš takvog igrača kao što je Beqiraj, uz Sammira i Kovačića, trebaš ih gurati naprijed. Dinamu bi bilo dovoljno ostaviti sedam igrača iza da čuvaju od Lyonovih napada, pa Francuzi nisu ništa mogli napraviti u prvom dijelu. Tako je trebalo igrati i od početka drugog poluvremena. Lyon je imao psihološki hendikep jer su morali zabiti puno golova, i u toj situaciji bi Sammir i Beqiraj naprijed imali više prostora", objasnio je iskusni stručnjak i dodao:

Katolička crkva doživjela je uvjerljiv poraz

Katolička crkva doživjela je uvjerljiv poraz na ovim parlamentarnim izborima. Ali nema pravo lagati.
"Izborni je sustav postavio još SKH-Stranka demokratskih promjena za prve višestranačke izbore, a koji nevjerojatno pogoduje pobjedniku", napisao je Miklenić u svom komentaru u Glasu koncila, objašnjavajući kako je Kukuriku koalicija dobila tek 41,08 posto glasova birača koji su izašli na izbore, a izborni sustav takav rezultat nagrađuje s čak 80 od 140 zastupničkih mjesta u Saboru ili 57,14 posto mandata .
 I to na prvi pogled zvuči uvjerljivo. Kad taj isti sustav ne bi prethodnih osam godina pogodovao HDZ-u. Kad mu ne bi pgodovao i sad, budući da je HDZ još uvijek nadzastupljen u Hrvatskom saboru, i to gotovo za trećinu mandata u odnosu na broj glasova. A kad se isključe propali glasovi, onda je Kukuriku koalicija dobila 55 posto glasova, što odgovara udjelu od 80 saborskih mandata.


Naime, ovaj izborni sustav po kojem je HDZ godinama dobivao, a sad je izgubio izbore, nije sastavio Savez komunista. Sastavio ga je Vladimir Šeks 1999. godine. On je uveo čisti razmjerni sustav, skrojio deset izbornih jednica i uveo jedinstveni prag od pet posto za liste. I odmah iduće godine izgubio izbore. Ali bio je to pokušaj maksimiziranja izbornog učinka stranke u poluraspadu.

Kad je došao na vlast, HDZ je samo modificirao taj sustav. Na izborima 1992. godine pola zastupnika biralo se većinskim, pola proporcionalnim sustavom, uz izborni prag od tri posto. Na njima je opet pobijedio HDZ.
Tri godine kasnije, na izborima nakon Oluje, HDZ je još malo modificirao taj model, povećavajući broj zastupnika koji su se birali na stranačkim listama.  Ali je podigao prag.

A taj isti HDZ - a ne SKH - uveo je ovaj izborni model po kojem su održani nedjeljni izbori. I po kojima je rezultat izjednačen: HDZ 2 - SDP 2. Da banaliziramo, Savez komunista je svojim modelom išao na ruku HDZ-u, a HDZ je svojim modelom išao na ruku demokraciji.


Pa ako je Ivan Miklenić već ljut što su njegovi kandidati izgubili - HDZ, Milan Bandić... - a protivnici dobili - don Ivan Grubišić - onda barem ne bi smio lagati. Tako se navodno ne skupljaju bodovi za raj.
Ovoga puta komunisti doista nisu krivi za poraz HDZ-a. Kriv je Vladimir Šeks. Da nije možda on komunjara? Zanimljivo je kako se Glas koncila nije oglašavao oko izbornog zakona dok je HDZ pomoću njega pobjeđivao. Nije se bunio što taj zakon eliminira male stranke ili što HDZ guta desnicu i rastura pravaše. Niti se bunio zbog činjenice da je HDZ nadzastupljen, kao ni što u biračkim popisima ima gotovo milijun glasača viška.


Čini se kako se iza toga ne krije se samo žal za propašću HDZ-a i Milana Bandića. Pa čak ni gnjev zbog gotovo dvostruko izražene pobjede Kukuriku koalicije. Iza ovakvog stava krije se neka druga, mnogo opasnija poruka.



U gubitničkom govoru nakon objave izborni rezultata ne samo da nije čestitala pobjedniku, nego se požalila kako je njezina stranka u kampanju ušla u neravnopravnom položaju, tvrdila je kako joj je onemogućena ravnopravna utrka, pa čak i da su se kršila izborna pravila na sam dan izborne šutnje.
Optuživala je medije za nepošten odnos prema njezinoj stranci, dok su njezini suradnici često apostrofirali Mladena Bajića kao osobu koja je skrojila izborni rezultat.


Zaključak: SDP nije pošteno pobijedio, HDZ nije zasluženo izgubio, a izbori su održani praktički na granici regularnosti. Neki su se već obratili sudovima sa zahtjevom za poništenjem izbora.

Sve to nije samo običan žal gubitnika. To je i udar na demokratski poredak, a poprima i zadah pripremanja atmosfere za izlazak na ulice. Tko zna, možda nabrijana HDZ-ova mladež krene u prosvjede za poništenjem izbora, kao što je to 2005. godine pokušao predsjednički kandidat Boris Mikšić, objašnjavajući da su ga pokrali na izborima. I to pogodite tko? Jadranka Kosor!